You have searched for:
Bookseller Hargshamns Antikvariat
| Number of results: 15,508 |
| 61. |
Halvklotband med marmorerade pärmar. Båda häftesomslagen medbundna. 82 illustrationer med beskrivande text samt prover på svenskt akvarellpapper. Norstedts förlag 1948, 199 sidor + illustrationer. 18,5x13x3 cm. Vikt 530 gram. Mycket gott skick. (117ö)
| ||
| 62. |
Huvuddragen av medeltidens samt nya tidens krigskonst.
Lars Tingsten
Häftad. Militärlitteraturföreningens förlag nr 152. Norstedt 1928. 299 sidor. Illustrerad med 27 skisser i texten (svartvita). Några sidor med små hundöron. Omslaget gulnat, eljest i välbevarat skick. (f)
| ||
| 63. |
Åbacka
Gunda Sjögren
Häftad, Idé & Kultur 1975. ISBN: 91-85400-00-9. 137 [2] sidor. Delvis illustrerad med fotografier i svartvitt. Författaren berättar om sitt ursprung, sin uppväxt, sin kamp. Boken har tillkommit i samarbete med Gerd Jonzon. Mycket gott skick. (f)
| ||
| 64. |
Boken om friluftslif. Upplysningar, råd och skildringar.
Sam Arsenius m.fl.
Klotband. Illustrerad med fotografier och teckningar samt kartor på för- och eftersättsblad. Wilh. Siléns Bokförlags A.-B. 1910, 302 s. Vikt 300 gram. Omslaget nött i kanten och flammigt. Inlagan välhållen. (117ö)
| ||
| 65. |
Väva fritt i ram och vävstol.
Elisabeth Hoppe / Estine Östlund / Lisa Melén
Dekorerat pappband. Illustrerad med fotografier i färg och svart/vitt samt teckningar. ICA bokförlag 1980, 91 s. Vikt 270 gram. Nära nyskick. (117ö)
| ||
| 66. |
Bildlore - studiet av folkliga bildbudskap.
Nils-Arvid Bringéus
Dekorerat pappband. Författaren visar hur kistebrev, bonadsmålningar, färglitografier, oljetryck och affischer förmedlar religiösa, moraliska och sociala budskap. Genom exempel och analyser får vi en inblick i etnologernas sätt att studera bilder och hjälp att se bilderna som budskap. Rikt illustrerad. Gidlunds förlag 1981, 214 s. Vikt 490 gram. Mycket gott skick. (117ö)
| ||
| 67. |
Dekorerat pappband. Inbunden katalog med illustrationer mestadels i svart/vitt. Macanorama 1988, 493 s. 21x27,5x3 cm. Vikt 1410 gram. Namnteckning. Svarskort utklippt, eljest i mycket gott skick. (117ö)
| ||
| 68. |
The Building of Manhattan. How Manhattan was built over ground and underground, from the Dutch settlers to the scyscraper.
Donald A. Mackay
Limhäftad. Text på engelska. Harper & Row Publishers 1989. 150 sidor. Illustrerad med teckningar i svartvitt av författaren. Mycket gott skick. (f)
| ||
| 69. |
The Art and Craft of Papermaking. Step-by-step instructions for creating distinctive handmade paper.
Sophie Dawson
Förlagsband med skyddsomslag. Aurum Press 1993. 144 sidor. Slösande rikt illustrerad med instruktiva fotografier i färg. Text på engelska. Mycket gott skick. (f)
| ||
| 70. |
Häftad. Ett unikt dokument och en viktig källa till kunskap om folkliv och församlingsliv under 1700-talets första årtionden. Dagboken är bearbetad och försedd med kommentarer och förklaringar av Frank Blomfelt. Något illustrerad i svart/vitt. Erene Dokument 1988, 139 s. Vikt 240 gram. Mycket gott skick. (117ö)
|




