You have searched for:
Author TRAVEN B
| Number of results: 84 |
| 41. |
Kärran
Traven, B.
Folket i Bilds Förlag, Stockholm, 1970. 288 sid. 8o. Inbunden med illustrerade pärmar. Fint, lite gulnat, skick. Översatt av Arne Holmström. - - - B. Traven är en pseudonym och man är inte riktigt säker på vem han i verkligheten var. Om det nu var en han. Mexico var i den skrivande tiden en hemvist för vänsterpolitiska flyktingar av många schatteringar, eftersökta av höger- och vänsterfascistiska mördarband. Ett flertal filmer är baserade på Travens böcker. - - -
| ||
| 42. |
Diktatur
Traven, B;
Folket i Bilds Förlag Stockholm, 1970. 8o. Förlagsinbunden med illustrerade pärmar. Fint skick. Tuschmärke på försättsbladet. Översatt av Arne Holmström. 319 sid. 191x120 mm - - - B. Traven är en pseudonym och man är inte riktigt säker på vem han i verkligheten var. Om det nu var en han. Mexico var i den skrivande tiden en hemvist för vänsterpolitiska flyktingar av många schatteringar, eftersökta av höger- och vänsterfascistiska mördarband. Ett flertal filmer är baserade på Travens böcker. - - -
| ||
| 43. |
Marschen till Caobans rike
Traven, B;
Folket i Bilds Förlag Stockholm, 1970. 8o. Förlagsinbunden med illustrerade pärmar. Fint skick. Tuschmärke på försättsbladet. Översatt av Arne Holmström. 333 sid. 190x120 mm - - - B. Traven är en pseudonym och man är inte riktigt säker på vem han i verkligheten var. Om det nu var en han. Mexico var i den skrivande tiden en hemvist för vänsterpolitiska flyktingar av många schatteringar, eftersökta av höger- och vänsterfascistiska mördarband. Ett flertal filmer är baserade på Travens böcker. - - -
| ||
| 44. |
Kärran
Traven, B.
Folket i Bilds Förlag, Stockholm, 1970. 8o. Inbunden med illustrerade pärmar. Fint skick. Tuschmärke på försättsbladet. Översatt av Arne Holmström. 288 sidor. 190x120 mm. - - - B. Traven är en pseudonym och man är inte riktigt säker på vem han i verkligheten var. Om det nu var en han. Mexico var i den skrivande tiden en hemvist för vänsterpolitiska flyktingar av många schatteringar, eftersökta av höger- och vänsterfascistiska mördarband. Ett flertal filmer är baserade på Travens böcker. - - -
| ||
| 45. |
Sierra Madres skatt.
Traven, B.;
"Folket i Bilds förlag ; Stockholm, 1953. 8o. Förlagsinbunden med designade pärmar som är lite fläckade. Fint skick. Illustrerad med foton från filmen med samma namn. 287 sid. 191x125 mm. "" - - - B. Traven är en pseudonym och man är inte riktigt säker på vem han i verkligheten var. Om det nu var en han. Mexico var i den skrivande tiden en hemvist för vänsterpolitiska flyktingar av många schatteringar, eftersökta av höger- och vänsterfascistiska mördarband. Ett flertal filmer är baserade på Travens böcker. - - - "
| ||
| 46. |
Sierra Madres skatt.
Traven, B.;
"Tidens förlag ; Stockholm, 1970. 8o. Förlagsinbunden med illustrerat skyddsomslag. Fint skick. Översatt av Eugen Albán. 217 sid. 215x140 mm. "" - - - B. Traven är en pseudonym och man är inte riktigt sä;ker på vem han i verkligheten var. Om det nu var en han. Mexico var i den skrivande tiden en hemvist för vänsterpolitiska flyktingar av många schatteringar, eftersökta av höger- och vänsterfascistiska mördarband. Ett flertal filmer är baserade på Travens böcker. - - - "
| ||
| 47. |
Miljarder på spel
Traven, B;
Tiden, Stockholm, 1960. 8o. 252 sid. Förlagsinbunden med illustrerat omslag. Bra skick Översatt av Arne Holmström. 189x128 mm. - - - B. Traven är en pseudonym och man är inte riktigt säker på vem han i verkligheten var. Om det nu var en han. Mexico var i den skrivande tiden en hemvist för vänsterpolitiska flyktingar av många schatteringar, eftersökta av höger- och vänsterfascistiska mördarband. Ett flertal filmer är baserade på Travens böcker. - - -
| ||
| 48. |
Diktatur
Traven, B;
Folket i Bilds Förlag Stockholm, 1970. 8o. 319 sid. Förlagsinbunden med illustrerat omslag. Lite sliten pärm och gulnad inlaga, annars bra skick. Översatt av Arne Holmström. - - - B. Traven är en pseudonym och man är inte riktigt säker på vem han i verkligheten var. Om det nu var en han. Mexico var i den skrivande tiden en hemvist för vänsterpolitiska flyktingar av många schatteringar, eftersökta av höger- och vänsterfascistiska mördarband. Ett flertal filmer är baserade på Travens böcker. - - -
| ||
| 49. |
The Death Ship
Traven, B.;
Panther Books, London, 1974. 8o. Paperback. Pocketbok. Fint skick. 304 pages.
| ||
| 50. |
Djungelnatt
Traven, B;
Folket i Bilds Förlag Stockholm, 1970. 8o. 300 sid. Förlagsinbunden med illustrerat omslag. Lite sliten pärm och gulnad inlaga, annars bra skick. Översatt av Arne Holmström. - - - B. Traven är en pseudonym och man är inte riktigt säker på vem han i verkligheten var. Om det nu var en han. Mexico var i den skrivande tiden en hemvist för vänsterpolitiska flyktingar av många schatteringar, eftersökta av höger- och vänsterfascistiska mördarband. Ett flertal filmer är baserade på Travens böcker. - - -
|




