You have searched for: Author GUSTAVE FLAUBERT
Number of results: 207
Sort by 
11. 
Madame Bovary
Flaubert, Gustave
Price:  £ 3.75 (US$ 5.67)
Quantity: 1
Bookseller: Eastleach Books (United Kingdom)
Shipping within United Kingdom:  £ 2.75 (US$ 4.16)
Penguin, 2001
ISBN-10: 0140448187
3rd impression.~ Paperback, F. xvi+302pp, a nice fine as new copy. ~ Part of the Penguin 'Wonders of the World' series. A new translation of Bovary, using the 1971 edition editied by Gothot-Mersch as a base.
12. 
Madame Bovary
Flaubert, Gustave
Price:  SEK 90.00 (US$ 11.50)
Quantity: 1
Bookseller: Auctores Bok&Förlag (Sweden)
Saxon & Lindströms förlag. 1966. Halvfranskt band med sex bind och dekorerad rygg med guldtext. 367 s. Något nött i övre delen av rygg i övrigt mycket gott skick.
13. 
Tre berättelser
Flaubert, Gustave
Price:  SEK 70.00 (US$ 8.95)
Quantity: 1
Bookseller: Auctores Bok&Förlag (Sweden)
Tidens franska klassiker. 1951. Häftad. 129 s. Illustrerat skyddsomslag. Namnteckning. Litet nött i rygg i övrigt mycket gott skick.
14. 
Price:  SEK 50.00 (US$ 6.39)
Quantity: 1
Bookseller: Antikvariat Sacher (Sweden)
Tiden, 1958
15. 
Madame Bovary
Flaubert Gustave
Price:  SEK 60.00 (US$ 7.67)
Quantity: 1
Bookseller: Antikvariat Sacher (Sweden)
Bonn, 1975
16. 
November
Flaubert Gustave
Price:  SEK 75.00 (US$ 9.59)
Quantity: 1
Bookseller: Antikvariat Sacher (Sweden)
WoW, 1946
ill. Bertil Bull Hedlund
17. 
Madame Bovary.
Flaubert, Gustave
Price:  SEK 150.00 (US$ 19.17)
Quantity: 1
Bookseller: Claes E. Eriksson (Sweden)
Bra Klassiker, Höganäs,1979. Förlagsinbunden i skinnimiterat klotband med illustrerat skyddsomslag. Mycket fint skick. Översatt av Greta Åkerhielm och med ett förord av Nils Erik Baehrendz. 330 sid. 205x131 mm.
18. 
Price:  SEK 120.00 (US$ 15.34)
Quantity: 1
Bookseller: Claes E. Eriksson (Sweden)
Albert Bonniers Förlag, Stockholm, 1982. 288 sid. 8o. 191x125 mm. Förlagsinbunden med illustrerat skyddsomslag. Mycket fint skick. Översatt och med en inledning av Bengt Söderberg.
19. 
Price:  SEK 24.00 (US$ 3.07)
Quantity: 1
Bookseller: Claes E. Eriksson (Sweden)
Albert Bonnier, Stockholm, 1921. 8o. Häftad. Namnad på försättsbladet, veck i pärmryggen och pärmarna lite fläckade, men i övrigt bra skick. Översatt av Ernst Lundquist. 328 sid. 190x121 mm.
20. 
Price:  SEK 130.00 (US$ 16.62)
Quantity: 1
Bookseller: Claes E. Eriksson (Sweden)
Bra Klassiker, Höganäs,1979. Förlagsinbunden i skinnimiterat klotband med illustrerat skyddsomslag. Mindre tuschmärke på försättsbladet, annars Mycket fint skick. Översatt av Greta Åkerhielm och med ett förord av Nils Erik Baehrendz. 330 sid. 205x131 mm.
Previous |   Page:  1   2   3   4   5   | Next