You have searched for: Author FREUCHEN PETER
Number of results: 56
Sort by 
31. 
Eskimåboken
Freuchen, Peter
Price:  SEK 80.00 (US$ 10.23)
Quantity: 1
Bookseller: Auctores Bok&Förlag (Sweden)
Tidens bokklubb Stockholm. 1964. Översättning av Ingmar Forsström. Förlagsband med övre färgat snitt. Liten klämskada på pärmens baksidas nederkant, i övrigt mycket gott skick.
32. 
I all uppriktighet.
Freuchen, Peter;
Price:  SEK 120.00 (US$ 15.34)
Quantity: 1
Bookseller: Claes E. Eriksson (Sweden)
Albert Bonniers Förlag, Stockholm, 1957. 8o. Förlagsinbunden med designade pärmar. Fint skick. Översatt av Hans G. Westerlund Illustrerad med svartvita foton. 288 sid. (190x128 mm.)
33. 
FORFARANDE UPPRIKTIG
Freuchen, Peter;
Price:  SEK 130.00 (US$ 16.62)
Quantity: 1
Bookseller: Claes E. Eriksson (Sweden)
Albert Bonniers Förlag, Stockholm, 1960. 8o. IFörlagsinbunden. Bra skick. Översatt av Hans G. Westerlund Illustrerad med svartvita foton. 347 sid. (190x128 mm.)
34. 
MIN GRÖNLÄNDSKA UNGDOM
Freuchen, Peter;
Price:  SEK 130.00 (US$ 16.62)
Quantity: 1
Bookseller: Claes E. Eriksson (Sweden)
Askild & Kärnekull, Stockholm, 1975. 8o. Förlagsinbunden med illustrerat skyddsomslag. Mycket fint skick. Översatt av Louis Renner. 323 sid. (217x138 mm.)
35. 
Price:  SEK 120.00 (US$ 15.34)
Quantity: 1
Bookseller: Claes E. Eriksson (Sweden)
Albert Bonniers Förlag, Stockholm, 1956. 8o. Förlagsinbunden med designade pärmar. Fint skick. Översatt av Louis och Lisbeth Renner. 272 sid. (190x128 mm.)
36. 
Larions lag
Freuchen, Peter;
Price:  SEK 120.00 (US$ 15.34)
Quantity: 1
Bookseller: Claes E. Eriksson (Sweden)
Bra Klassiker, Höganäs, 1981. 8o. Förlagsinbunden i ett vackert helklot med läderimiterade pärmar och med illustrerat skyddsomslag. Mycket fint, lite gulnat skick. Översatt av Knut Stubbendorff och med förord av Lars Widding. 369 sid. (210x132 mm.)
37. 
Larions lag
Freuchen, Peter;
Price:  SEK 120.00 (US$ 15.34)
Quantity: 1
Bookseller: Claes E. Eriksson (Sweden)
Bokförlaget Trevi - Bra klassiker, Stockholm, 1981. 8o. Förlagsinbunden med illustrerat skyddsomslag. Mycket fint skick. Översatt av Knut Stubbendorff och med förord av Lars Widding. 369 sid. (210x132 mm.)
38. 
I all uppriktighet.
Freuchen, Peter;
Price:  SEK 120.00 (US$ 15.34)
Quantity: 1
Bookseller: Claes E. Eriksson (Sweden)
Albert Bonniers Förlag, Stockholm, 1957. 8o. Inbunden i ett grönt förlagsband med illustrerat skyddsomslag. Bra skick. Översatt av Hans G. Westerlund Illustrerad med svartvita foton. 288 sid. (190x128 mm.)
39. 
Ice Floes and Flaming Water
FREUCHEN, Peter
Price:  £ 13.51 (US$ 20.42)
Quantity: 1
Bookseller: SecondHand-BookShop.co.uk (United Kingdom)
Shipping within United Kingdom:  £ 0.00 (US$ 0.00)
Victor Gallancz, 1955
C O N D I T I O N : Very Good. Cover very slightly rubbed. Some slight spotting. Pages tight and well presented. N O T E S: Hardback. 1st Ed. C O N T E N T S : Blue cloth with gold titling on spine. 251pp. Size: 8vo Demy (8½" x 5½" approx.) ||| || |
40. 
Arctic Advneture
Freuchen, Peter
Price:  US$ 10.75
Quantity: 1
Bookseller: Daniel Pailes Book Service (U.S.A.)
Shipping within U.S.A.:  US$ 3.50
Farrar
5/15/2005 6:01:19 PM 5/15/2005 6:02:45 PM 1
Previous |   Page:  2   3   4   5   6   | Next